Tümbüldek Kaplıcaları Mustafakemalpaşa – Bursa

Bursa Kaplıcaları ve Oteller

Bursa dokusu ve tarihiyle olduğu kadar eski zamanlardan beri suyu ile çok meşhurdur. Özellikle şifalı kaplıcaları yerli ve yabancı turistlere şifa dağıtmaktadır. Bursa, hamam ve kaplıcaları birçok hastalığa şifa olmaktadır. Öyle ki Osmanlılar da zamanında hastanelerin içine su fıskeyeleri yaparak su ile tedavi denemişlerdir. Bursa’nın şirin ilçelerinden olan Mustafa Kemal Paşa’nın 15 kilıometre güneyinde bulunan Tümbüldek Kamplıcaları Akarca Köyü’ne bağlı bulunmaktadır.

Mustafakemalpaşa Tümbüldek Kaplıcaları, eski çağlara kadar uzanan bir maziye sahiptir. Akarca Köyü yakınlarında bulunan tarihi hamam kalıntıları bu tezi desteklemektedir. Bu hamam harabe kalıntılarından alınan sütunlar Tümbüldek Kaplıcaları’nın onarımı sırasında 1895 yılında kullanılmıştır. Bu tarihte Eczacı Şerif, hamamı yaptırmış vefatından sonra mirasçıları Özel İdareye satmış daha sonra 1935 yılında Kemalpaşa Belediye’si hamamı satın almıştır.  Belediye satın aldıktan sonra zamanın Belediye Başkanı Mahmut Çolakoğlu (1973 ile 1980 yılları arasında görev yapmıştır), hamamı onarmış ve çevre düzenlemesini de yaparak dinlenme evleri yaptırmıştır.

Tümbüldek Kaplıcaları’nın Özellikleri
Tümbüldek Kaplıcaları’nda soğuk ve sıcak olmak üzere iki çeşit kaynak suyu mevcuttur. Yapılan laboratuvar bursa-tumbuldek-kaplicalariçalışmalarına göre, sıcak olan kaynak suyu 50 derece, soğuk olan kaynak suyu ise 21 derecedir. Bu iki tip su hemen hemen aynı kimyasal özellikleri taşımaktadır. Kalsiyum-Sodyum Bikarbonat içeren suların litredeki mineral miktarları 2,7-2,8 gram civarındadır. Sıcak suda litrede 400 miligram karbondioksit, soğuk suda ise litrede 700 miligram karbokdioksit bulunmaktadır. Sularda insan veya hayvan kaynaklı kirlilik bulunmamaktadır. Buda şu şekilde analizlenmiştir; sularda amonyuma rastlanmış fakat nitrit bulunmamıştır.

Tümbüldek suları bol kükürde sahiptir ve yeraltında 52 derecede kaynamaktadır. Banyolara, soğutma işlemi uygulanarak verilir. Yeraltı kaynaklı bu suyun son damarı, yaklaşık 2 yıllık bir araştırmadan sonra 1994 yılı haziran ayında bulunmuştur. Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere; kalp, damar, deri hastalıkları, kum ve taşı olan hastaların hastalıkları ve daha bir çok hastalığa şifa olmaktadır. Ayrıca şifalı su içilebilir özellikte olup, içildiğinde şekersiz gazoz tadı veren su, çeşitli mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca Tümbüldek Kaplıcaları’na gelirken yol üzerinde bulunan ‘ekşi su’ soda ve kükürt ile maden suyu tadında olup, içerisine limon tuzu atılınca köpüren hazmı kolaylaştıran bir suya da sahiptir.

Tümbüldek Kaplıcaları, yemyeşil doğasıyla, şifalı suları ve çevresinde bulunan dinlenme tesisleri ile insanlara sosyal mekanlar sunarak, pazar günleri pikniklerine alternatif oluşturmaktadır. Bursa Tümbüldek Kamplıcaları’nın etrafında 35 adet dinlenme tesisi ve 15 günlük periyotlar halinde kiralanan 30’a yakın küçük daire ve odalar mevcuttur. Kira bedelleri her sene Belediye tarafından belirlenerek açıklanır.

Mustafakemalpaşa Tümbüldek Dinlenme Dairelerin Özellikleri
Mart ve Nisan aylarında kiralama sezonu açılmaktadır. yatak bulunmamakta gelen misafirler yanında getirmektedirler. Banyo için havlu ve peştamal verilmekte olup, şifa bulabilmek için en az 6 banyo alınması gerekir. İçerisinde erkeklere ait 4 adet, bayanlara ait 2 adet şifalı havuzlar bulunmaktadır. Bölgeye yakın aile çay bahçeleri, çocuk oyun alanları, basketbol sahası, gazino, otopark ve piknik alanları mevcuttur. Bursa Kaplıcaları’ndan Mustafa Kemal Paşa Tümbüldek Kaplıcalarında daire kiralamak için aşağıdaki numara ile iletişime geçebilirsiniz.

Daire kiralamak için irtibat numarası; 0224 613 37 13

Oylat Kaplıcaları İlginizi çekebilir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir