ŞEHRİMİZ BURSA

Nüfus Yoğunluğu (2008): 2.818.076 kişi.
2008 nüfus belirlemelerine göre Bursa ili Türkiyenin nüfus yoğunluğu bakımından 4.büyük ili ve Büyükşehirler arasında İstanbul,İzmir ve Ankaradan sonra 4.Büyükşehri olmuştur.
Yüz Ölçümü: 11.091 Kilometrekare
Merkez İlçeler: Bursanın merkez ilçeleri Osmangazi,Turkiye-Bursa

Yıldırım,

Nilüfer,

Kestel

,Gürsu,Mudanya ve Gemliktir.
2004 yılında çıkan 5216 sayılı Kanuna göre,illerin Büyükşehir belediye sınırları için yeni kıstaslar getirilmiştir. Bununla birlikte Gürsu,Kestel,Mudanya ve Gemlik, Bursanın merkez ilçeleri haline gelerek Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine dahil edilmiştir.

ilceler-ve-Bursa
İlçeler
: İznik,İnegöl,Büyükorhan,Harmancık,Karacabey, Keles,Mustafa Kemal Paşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehirdir.
Bursanın Yüz ölçümü bakımından en büyük ilçesi 1731 kilometrekare ile Mustafa Kemal Paşa,en küçük ilçesi ise 118 kilometrekare ile Gürsü ilçesidir.Nüfus yoğunlu bakımından ise Osmangazi 736.035 kişi ile en büyük,Harmancık 10.016 kişi ile en küçük nüfus yoğunluğuna sahip ilçesidir.

ŞEHRİMİZ BURSA HAKKINDA

Şehrimiz Bursa kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğusundada Sakarya ve Kocaeli illeri, doğusunda Bilecik, güneyinde Balıkesir ve Kütahya illeri, batısında yine Balıkesir iliyle çevrili Türkiyenin Tarih ve kültür başkentlerinden sayılabilecek,yaşanacak ve yaşanması gereken nacizane illerindendir.

Dağları ve Denizi birleştiren,ırmakları ve gölleriyle,yemyeşil ovalarıyla,Şifalı termal suları,Zengin bitki örtüsü,verimli topraklarıyla bir doğa mucizesidir Şehrimiz Bursa.

Bursadan-gorunum

Osmanlı döneminde başkentlik yapmış,Osmanlı,Bizans ve Cumhuriyet dönemlerinin tarihi ve mimari özelliklerini taşıyan eşsiz ve benzersiz eserleriyle Türkiyenin kültürel turizm potansiyelinin en yoğun yaşanabileceği,buram buram tarih kokan havasının modern bir kent özelliğiyle restore edilmiş halidir Bursa.Doğalve tarihi güzelliklerle yetinmeyip Bursa-surları1üstüne sanayi ve teknolojisini koyarak dünyanın önde gelen şehirlerine kafa tutan Bursa, 2.5 milyonu aşan nüfusuyla Türkiye’nin 4. büyük kenti ve en çok göç alan kentlerindendir.

Bursa ovasının yanısıra hemen yanı başındaki Uludağ ile Türkiyenin beyaz cenneti,kış ve doğa sporları merkezi olma özelliğinede sahiptir.

Modern bir kent anlayışıyla Tarihine sadık kalınarak yeniden yapılandırılan Bursa; Yeşil çinilerine sinen Kur’anı Kerim sesiyle,Hristiyan azizlerin ilahileriyle,Emirsultan erguvanlarıyla,Evliyaların kerametleriyle bir nevi Türkiyenin manevi başkentidir.
uludagdan-manzaraBursa ilçelerinden Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış İznik’in, Hristiyan alemi için Kudüs ve Vatikandan sonra üçüncü en önemli kutsal merkez durumunda olması,yine Bursa sınırları içerisinde bulunan, eski adıyla Olympos Dağı yani Uludağ’ın,Hristiyan keşişlerinin inzivaya çekildikleri yer olması şehrimiz Bursanın dünya için de ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Osmanlı devletine başkentlik yaptığı dönemde büyük ve hızlı bir gelişme gösteren Bursa,Asyanın Avrupaya açılan kapısı “İpek yolu” güzergahında bulunması dolayısıyla,15.YY da dünyada başlıca kültür,sanayi ve ticaret merkezi haline gelmiş ve o dönemde dahi nüfusu 100 bini aşmıştır.

yesil-Bursa Bursada-marmaradenizi

Yeşil dokusu,doğal zenginlikleri ve zengin bitki örtüsüyle Yeşil Bursa adıyla ünlenen tarihi şehrimizdin,yaşları 100 ile 600 arasında değişiklik gösteren 833 tarihi ağacı,şifalı termal suları ve kaplıcaları günümüzde birçok gezginin ve tarihçinin ilgi odağı olmakta,bu kişilerin not defterlerinde ilk sırada yer almaktadır.İşte Şehrimizi ziyeret edip büyülenerek ayrılan ünlü kişilerin söyledikleri:

Carsten Niebuhr Bursayı  “Verimli bir ovayı kucaklamış eşsiz bir manzara” olarak nitelendirmiş.

Richard Pockocke ise bu eşsiz manzarayı şöyle anlatıyor, “Ağaçlar ve dut ağaçlarının karışımından oluşmuş dünyanın en hoş görüntüsü“.

Alexander Warsberc de Bursa için şu cümleleri yazıya döküyor,” Kaya duvarların neresinde bir toprak parçası görünmüşse orada bir gül bitmiş, defneler yeşermiş,heryer yeşermiş, bahçeler üremiş.Her yanı sarmaşıklar kaplamış, zamanın ve zorbalığın açtığı yaraları bu canlı yeşillik örtüyor sanki.

Ida Preiffer de güzelliklerine doyamadığı Bursa için,”Böyle bir güzelliği daha önce bir de İsviçrede görmüştüm” diyor.

George William da Bursa hayranlarından ve Şehrimizi şöyle betimliyor,”Servi ağaçları arasında yükselen bir kent,Üzüm bağları,incir ağaçları,karadutlar ve hemen her ağacın yanından çıkan bir fidan, fidanların arasından yükselen bembeyaz şirin mineraller,biraz daha üzerinde ise Anadolunun gökyüzü Uludağ,güneşin batışını gökten seyrederken renk senfonisi oluşturan serviler ve solan ışık altında her saniye biraz daha pembeleşen kayalıklar,burada herşey tümüyle büyüleyici

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Ekrem Reşit Rey‘in çizdiği Bursa manzarası da diğerlerinden pek farklı değildir,”Her yer öyle bir yeşil ki,dahası yok.En açık yeşilinden en koyusuna kadar giderken adeta parıldar,harikulade bir levha arz eder.”

Miss Pardoe‘de  Bursa’da gördüklerini çok duygulu ve etkileyici bir şekilde anlatmıştır.”Dev ağaçların eteklerinde sonsuz bir biçimde uzanmış ovalar,daha önce bu güzellikte bir kentten hiç geçmemiştim.Portekizdeki yaban çiçeklerin güzelliklerini anlattığım eserimde acele etmişim,çünkü buradaki yabani çiçeklerin onları geçtiğini anladım.Tanımsız kokulu otlar ve çiçek fidanları,her renk çiçek açmış ağaçlar yolumuz üzerinde hep sıralanmışlardı.Yolun yanındaki kayalıklardan,sanki kötülüklerle savaşırmışçasına,kayalara inat fırlayan arı kovanı çiçekleri,ve tanıyamadığım birçok kır çiçekleri yolumuzu sarmıştılar.E saran değişik kuş türleri ve birçok minik kelebekte bize eşlik ediyordu.

Şehrimiz Bursayı anlatmakla yaşamak arasındaki fark bir uçurum kadar büyük ve derin.O nedenle daha fazla uzatmadan tatilciler,turizmciler,gezmeyi ve görmeyi sevenler Bursayı yaşamaktan eksik kalmamamlı diyerek yazımızı,yazılarında Bursanın tüm güzelliklerini anlatan Bursalı ünlü Türk edebiyatçısı Ahmed Hamdi Tanpınar’dan birkaç mısra ile noktalayalım ve sizleri Bursa ile baş başa bırakalım.

Bu hayâle uyur Bursa her gece,
Her şafak onunla uyanır, güler
Gümüş aydınlıkta serviler, güller
Serin hülyasıyla çeşmelerinin.
Başındayım sanki bir mucizenin,
Su sesi ve kanat şakırtılarından
Billûr bir âvize Bursa’da zaman.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir