Sağlık ve Termal Turizm Merkezi Bursa

Bursa'dan Haberler - Kampanyalar

Bursa tarihi zenginlikleri bir yana Termal ve şifalı sularında neredeyse kaynağı durumunda. Birçok turistin şifa bulmak için geldiği Bursa termal suları ve kaplıcalar, İnegol oylat kaplıcaları ve Bursa merkez çekirge semtinde yoğun bir şekilde bulunuyor. Bunun bilincinde olan Bursa yöneticileri de Bursayı Termal ve sağlık turizminde merkez yapmak için kolları sıvamış surumda. Elde bulunan kaynakların yanı sıra açığa çıkmamış termal kaynaklara yönelen ve sondaj çalışmalarıyla ek kuyular açmayı hedeflediklerini belirten Bursa Valimiz Şehabettin Harput, Termal ve sağlık turizmi denince akla Bursa gelmeli diyor.

Bursa’yı termal ve sağlık turizm merkezi yapmayı hedeflediklerini belirten Bursa Valisi Şahabettin Harput, “Bursa’da termal ve sağlık turizminin yanısıra tarih de var. Termal su ile ilgili yeni sondaj çalışmaları yapıyoruz, ek kuyular açıyoruz. Termal turizmi önümüzdeki 10 yılda dünyada 10 trilyon dolarlık potansiyele ulaşacak. Bursa da bundan payını almalı” diye konuştutermal-ve-saglik-turizm-merkezi-bursa. Termal hamamlarıyla ünlü Çekirge Kervansaray Termal Otel‘de gerçekleştirilen ‘Termal Turizm Çalıştayı’na Bursa Valisi Şahabettin Harput’un yanı sıra kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, TÜRSAB Güney Marmara Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Salih Akkuş ile Hollanda’dan gönüllü olarak gelen turizmciler katıldı.
Bursa’da termal turizm alanında önemli bir toplantı düzenlediklerini belirten Vali Harput, kentin termal turizm alanında potansiyelini değerlendirdiklerini ve masaya yatırdıklarını kaydetti. Bursa’nın termal turizm şehri olacağına inandığını ifade eden Harput, “Termal turizm alanındaki dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bursa’nın termal alandaki potansiyeli konusunda ne yapmalıyız? İlk defa Bursa’nın bütün taraflarıın iştirakiyle bu konuyu ele alıyoruz. Sağlık Bakanlığı desteğiyle Büyükşehir Belediyesi, BTSO Uludağ Üniversitesi gibi kurum ve kuruluşlarının katkılarıyla düzenledik. Dünyada yenilebilir enerji olarak termalin faydaları çok iyi biliniyor. Bursa olarak 2 buçuk yıldan beri termal turizm konusunu kamuoyu benimsedi. İnsanlar, sahip olduğu zenginliğinin farkına vardı. Bursa 30-40 yıldan beri sanayi şehri olarak biliniyordu. Bursa artık tarih ve kültür şehri olmanın yanı sıra termal turizm açısından da dünyanın önde gelen merkezlerinden olacak” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı İle Termal ve Sağlık İşbirliği
Bursa’nın tarihi ve kültürel potansiyeline ek olarak termal ve sağlık potansiyelinde de, sağlık ve termal turizm işbirliğiyle sektörde iyi bir yer edineceğini belirten Harput, Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa çalıştıklarını söyleyerek, “Bursa yeniden sahip olduğu yeniliklerin değerlendirmesini bilecek. Termal turizm alanında Bursa, Türkiye ve dünya gündemine oturdu. Bursa’nın sadece Türkiye’de değil, dünyada da önemli bir termal ve sağlık merkezi olabilir. Bursa’yı bursa-kestel-selaleönemli termal merkez yapma düşüncemiz ve vizyonumuz var. Bursa’da bu konuda olması gereken her şey mevcut. Bursa’da termal su ve bununla birlikte sağlık turizminin beraber ele alındığı bir konsept ile dünyanın önemli merkezleri yapmayı istiyoruz. Biz biliyoruz birçok yerde insanlar gelir spa merkezinde 3-5 gün kalır ve çeker gider. Bursa’ya gelen insanlar birkaç saat termal suya girdikten sonra Bursa’nın tarihini yerinde inceleyebilecek. O insanları ayrı bir zevk ve doyumsuz bi haz verir. İsterse turistler, çıkar Uludağ’a oranın temiz havasıyla farklı bir güzellik yaşar. Şelayeye gider ve ayrı bir tazelik yaşar. Canı Bursa’nın en ünlü meyvelerini isterse insanlarımız ona da kolayca ulaşır. Bu tür zenginliklere sahip dünyada ben bir yer bilmiyorum. Allah bize bu nimetleri vermiş. “Bunlardan istifade edin ve ettirin” demiş. Bursa’yı termal turizmle özdeşleştirmeyi hedefliyoruz. Termal ve sağlık turizminin merkezi haline gelmesi için neler yapmamız gerektiğini bir eylem planı şekillendirmemiz lazım. Bu yönde alt yapı oluşturacak fikirler gerek. Verilecek öneriler bizim önümüzü görmemize ve geleceğe adım atmamızı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Ek Termal Kuyular Açılıyor
Bursadaki termal su kaynağı zenginliklerinin büyük olduğunu ve  termal su ile ilgili sondaj çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayan Harput, “Şu an en yüksek seviye olarak saniyede 300 litre su veren kuyularımız var. Bu önemli bir rakam. Bunun daha da yüksek rakamlara çıkmasını bekliyoruz Yeni sondaj kuyularına ilave kuyular açıyoruz. Mevcut suyun, termal ve sağlık turizminde kullanılmasına yoğunlaşıyoruz. Sahip olduğumuz imkanları en iyi şekilde değerlendirmek bizim en büyük sorumluluğumuz. Bu süreçte Sağlık Bakanlığı’nın desteklerine teşekkür ediyorum. Sağlık Bakanlığı, Bursa’yı bu işin ana merkezi içerisine koyması gerek” diye konuştu.
Termal ve sağlık merkezinin hamam ve spa kültürünü geride bırakacağını söyleyen Harput, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Termal turizm sektörü önümüzdeki 10 yılın sonunda dünyada 10 trilyon dolarlık bir pastaya sahip olacak. Bursa bu pastadan niye faydalanmasın. Ekonomik durumlar iyileşti. Sektörün önünü açık olduğunu ve bu rakamların doğru çıkacağına inanıyorum. Bu rakamlar da ortada iken, Bursa’yı akılcı ve doğru planlamayla hedefe ulaştırabiliriz. Şehirleşmede yapılan yanlışlıklar termal tesislerde yapılmamalı. Bursa ve ülkeye hem prestij hem de ekonomik değer katacak hizmeti beraber inşa etmeliyiz”

Bursadan Bursa Termal Oteller ile ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz, Buradan da inegöl oylat kaplıcaları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir