Kara Mustafa Kaplıcaları ve Hamamı – Bursa

Bursa Kaplıcaları ve Oteller

Bursa Kara Mustafa Paşa Kaplıcaları ve hamamları 1490 senedinde Kanuni Sultan Süleymanın damadı ve aynı zamanda veziri olan Rüstem Paşa’nın Abisi Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kaplıca ve şifalı su Kenti diyebileceğimiz Bursamızın yine kaplıca semti Çekirge’de bulunan Kara Mustafa Hamamları ve Kaplıcaları Bursa kaplıca suları içerisinde radyoaktif özelliği en yüksek olan suları bulundurmaktadır. Bursa Çekirge Mudanya yolu üzerinde Kükürtlü mahallesinde bulunan Kara Mustafa Kaplıca hamamları nda su miktarının az olması sebebi ile büyük havuz bulunmamaktadır.

Bursa Kükürtlü Kara Mustafa Paşa Kaplıcaları Özellikleri
Kaplıcalar erkekler bölümü ve aile bölümü olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Aynı zamanda otel ve konaklama hizmeti de veren Kara Mustafa Paşa hamamlarının erkekler bölümünde 6 oda ve 13 yatak kapasiteli oteli de bulunmaktadır.

Kaplıcanın diğer bölümü ise aile bölümüdür. Bu bölümde evli çifteler için düşünüşmüş 25 adet banyo bulunmaktadır. Üst katta ise 15 odalı ve 30 yatak kapasiteli konaklama mekanı bulunmaktadır. Kaplıcanın aynı zamanda otel ve konaklama olarak da hizmet bursa-kara-mustafa-kaplica-hamamvermesi mekanı dinlenmek için oldukça elverişli kılmaktadır.  Otel odalarında termal su kaynaklı banyolarda mevcuttur. Sodyum bi karbonat zengini Kara Mustafa Kaplıca suları 54-56 derece sıcaklığa sahiptir. Ayrıca hamada buluna küçük yalak halk arasında tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Bu yalağın kısırlığa iyi geldiği oldukça yaygınlaşmı ve çocuğu olmayan kadınların tercihi Kara Mustafa Paşa yalağı olmuştur.

Suyu az olmasına rağmen Bursa kaplıcaları içerisinde radyoaktif özelliği en yüksek sulara sahip olan Kara Mustafa Paşa Kaplıca sularının, Romatizmal hastalıklar, Gut, Egzama, nevralji ve kemik hastalıklarına iyi geldiği bilinirken. Yaygın bir görüşte kadın hastalıklarına neredeyse bire bir olduğudur.

Kara Mustafa Paşa Hamam fiyatları konaklama dahil olmadan, salı günleri 9 TL diğer günler ise 12 TL dir. Kese, masaj ve yağlı masaj gibi isteklerinizde fiyatlar değişecektir.

Bursa Kara Mustafa Kaplıca ve Hamamları İletişim Bilgileri
Adres: Kükürtlü mahallesi, yeni kaplıca caddesi, no:6 Osmangazi/BURSA
Tel: 236 69 68

6 thoughts on “Kara Mustafa Kaplıcaları ve Hamamı – Bursa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir