Bursa’yı Gezmek Görmek ve Bursa’da Yaşamak

Bursa'da Gezi ve Eğlence Mekanları

Bursa denilince akla ilk olarak şehre girilğinde insanı içine çeken mistik bir hava karşılar; insanların sıcaklığı sarar etrafınızı .
Bir başkadır Bursa tarihiyle doğasıyla bozulan bozulmayan yönleriyle. Koskaca bir ulu çınardır gölsinde durup dinlene bileceğiniz,yemyeşil ormanları, dağlarıyla
doğa harikasıdır kısaca Bursa candır.

İnsanı ,havası, doğası dedik! yalnız bunlar değil tabiki koskaca bir tarih yatar altında bir söz varya Bursa nın altı evliya diye tam yerinde söylenmiş bir sözdür, belkide Bursa şehrinin bu mistik duruşu bu sözün gerçekliğinden gelir. Kalabalığın eksik olmadığı kapalı çarşısına ne demeli peki? esnafının şen şakrak, alışverisin durmadığı, rahatlıkla , gönlünce dolaştığı insanların; tarihi bursa kapalı çarşısı sadece Bursalıların değil turistlerin hatta komşu illerden gelenlerinde göz bebeğidir.

Sıcacık bir şehir dedik Bursa hele birden tarihi tophaneden kuş bakışı seyredilmeli yudumlanan nefis çayla. İsterseniz şirin seyyar esnafın sağladığı olanaklardan biri olan dürbün imkanıyla başkadır Bursa başka… Heykel meydanı boydan boya gezilir tavaf misali, özellikle gençlerin uğrak yeridir. Nalbantoğlunda setbaşında tarihi hava çiğerle çekilir, bozulmayan yapısıyla, restore edilen tarihi güzellikleriyle kültürü, örf ve adetletiyle bambaşkadır Bursa.
bursada-gezmek-eglenmek
Eğer gezmeyi görmeyi tarihi seviyorsanız Bursa sizin için ideal bir şehir olacaktır kışıyla yazıyla kısacası 4 meysimiyle dolu dolu zaman gecirebileceğiniz sıcak kanlı insanları mistik havasıyla, Bursa vazgeçilmezleriniz arasında yer alacaktır.

Vaktiniz kısıtlı ise yine şehre özgü ve adından söz ettiren meşhur Bursa bıçakçılarını bile gezmek bir gününüzü alabilir tabiki ilgi alanınıza göre. Eğer benim vaktim kısıtlı diyorsanız heykel meydanında bulunan tarihi kent müzesini gezmelisiniz inanın aradığınız bir çok sorunun cevabını orada bulacaksınız. Sadece Bursa yı okumak incelmek araştırmak yetmez gelip görüp yaşamak gerekir, en basitinden iskender kebabını pideli köftesini tatmak gerekir.
Kısacası bursayı bursada yaşamak gerekir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir