BURSA'DA TURİZM VE GEZİ

Nüfüs yoğunluğu bakımından ülkemizin 4.büyük kenti olan Bursa, yaşanılırlığı, doğası, tarihi, kültürü ve iş olanaklarıyla yine ülkemizin en çok göç alan illerinden birisidir.Bursa’da yaşayan için sıradan gelen kentimiz,ancak uzun süreliğine şehir dışına çıkıldığıda kor gibi içimize düşer.Bursa deriz,Bursa’da vardı, Bursa’da olsak yapardık vs..vs..vs. Özlemi günden güne derinleşir kentimizin. Bursa’da yaşamayan için ise büyük bir şehirdir Bursa.Çevresinden muhakkak iyi şeyler duymuştur,yeşil Bursa der,Ulucamii der,Bursa texas der,Bursa güzel şehirdir der. Bir kez dahi gelip görmüş olan ise bir sonraki ziyaretini iple çekmeye başlar.Doyamamıştır çünkü,o kadar kısa süre kalmıştır ki Bursa’nın sadece birkaç yerini görmüş gezmiştir,belkide o kadar kısa kalmamıştır, ancak Bursa’da zaman su gibi akıp gitmiştir.

Tatilciler için, gezmeyi sevenler için, ihtiyaç duyan Bursa halkı için, Bursayı merak eden herkez için bu kentin rehberi olmaya çalışacağız bu sayfada. Tabiki Bursa’yı bu sayfaya sığdıramayacağız fakat siz ziyaretçilerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

BENZERSİZ DOĞASI VE EŞSİZ GÜZELLİKLERİYLE YEŞİL BURSA

bursaya-bakis
Deniz ararsan Marmara denizi, dağ ararsan Uludağ,ova ararsan uçsuz bucaksız Bursa ovası.Tarihteki önemiyle, benzersiz doğasıyla, kültürüyle, sanatıyla, sporuyla muhteşem bir şehir Bursa. Yeşilin tüm tonlarını barındıran doğal zenginlikleriyle adeta yeşille özdeşleşmiş Yeşil Bursa olmuş bir şehir.Evliyalar şehri…
Gezilmesi ve görülmesi gereken mekanları, solunması gereken havası, tadılması gereken lezzetleriyle Bursa’yı biraz daha yaşayalım.

BEYAZ CENNET “ULUDAĞ
beyaz-cennet-uludagAntik adıyla Olympos Misios,şimdiki adıyla Uludağ Bursa’nın ve ülkemizin en önemli zenginliklerindendir.Uludağ dendiğinde ilk aklımıza gelen kayaktır,çünkü uludağ ülkemizin en önemli kayak ve kış sporu merkezlerindendir. 2000 metre yükseklikte başlayıp 2453 metre yüksekliğe kadar çıkan kayak alanına sahip olan uludağ da Aralık ve Mayıs ayları arasında her daim kayak yapmak mümkündür. Yılda yaklaşık 600 bin ziyaretçisi bulunan Uludağ Milli parkının ziyaretçi kitlesini genellikle yerli tatilciler oluşturmaktadır.Dönem dönem israilli ve arap turistlerde yoğunluk göstermektedir.Kışı seven, kar’ı seven tatilciler için ülkemizde yaşanması gereken ilk mekandır Uludağ.

Tabikide sadece kış ve kar değil,doğal güzellikleri,yeşili, ormanı, binbir çeşit şifalı bitkileriylede bir başka cennettir uludağ.Uludağ milli parkında, Sarıalan, Kirazlıyayla, Karabelen, Çobankaya gibi alanlarda hem yaz hem kış dönemi için,günü birlik kamp mekanları,büfeler,et mangal lokantaları,hediyelik eşya dükkanları vs. bulunmaktadır. Haftalık ve daha uzun süre konaklamak isteyenler için ise Uludağ Oteller bölgesinde, hotel,motel ve pansiyon gibi gerekli imkanlar mevcuttur.
Peki Uludağa, Bursa’nın zirvesine nasıl çıkılabilir?

TELEFERİK ve Eşsiz BURSA MANZARASI

teleferik-bursa-manzara
Kişisel otomobilini tercih etmeyecek olanlara tavsiyemiz Bursa’nın bir diğer ayrıcalığı olan teleferiktir. Bursa’ya gelipte Bursa’da yaşayıpta Teleferikle uludağa çıkmamak büyük bir eksikliktir.Türkiyedeki ilk teleferik olan Bursa teleferiği, Bursa şehrinin sembollerindendir. 1963 Cumhuriyet bayramında kullanıma açılan teleferik yolcusunu teleferik-bursayaklaşık 16 dakika boyunca muazzam bir Bursa manzarası ve eşsiz bir orman görüntüsüyele başbaşa bırakır. Bursa Teleferik seferleri her 20 dakikada bir başlamakta olup, ilk kabine binen yolcular 8 dakika sonra 1236 metre yükseklikteki kadıyaylaya varırlar,daha yukarılara çıkmak isteyenler burada kabin değiştirerek yine bir 8 dakikalık macerayla  1622 metre yükseklikteki sarıalana ulaşırlar.
Sarıalandan Oteller bölgesine çıkmak isteyenler ise buradaki ulaşım araçlarından faydalanbilirler.2010 yılı için Bursa teleferik fiyatları Kadıyayla Gidiş-Dönüş 10 TL,Sarıalan gidiş-dönüş 15 TL dir,Tabi bu yolculuk sırasında çekilen fotoğraflar ve yaşanan heyecan hatıra defterlerinin en güzel sayfalarını süsleyecektir.

Yükseklerdern başladığımız Bursa gezimize biraz da ovaya inerek devam edelim,Hanlarıyla, Türbeleriyle, Surlarıyla Bursa ovasına, Bursa merkezine zaman ayırmassak olur mu hiç.
Bursa denince aklımıza gelen ilk şeylerden biri şüphesiz ki Ulucamii dir.Şimdi Ulucamide biraz keşife çıkalım.

BURSA ULUCAMİ VE TARİHİ KAPALIÇARŞI
Bursa’nın bir diğer sembollerinden ulucami,Bursa tarihi kapalı çarşısının hemen yanında, Bursa’da tarihin en yoğun hissedildiği bir konumdadır.Osmanlı dönemi padişahlarından Yıldırım Bayezid tarafından 1402 yılında yaptırılan Bursa ulucami,osmanlı mimarisinin en muhteşem örneklerinden biri ve büyük bir ibadet merkezidir.Hatta Bursa ulucamii ulu_camiiülkemizdeki camilerin içerisinde kapalı namaz kılma alanı bakımından 608 yıl sonra dahi en büyük cami konumundadır.Ulucamii Kainatın sembolize edilmiş hali olan ve birçok anlam barındıran motifleriyle,işlemeleriyle,üstün mimari ve sanatsal özellikleriyle hem yerli tatilcilerin,hem de yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği Bursa mekanlarındandır. Bursa Ulucami’nin bir çok din aliminin yazılarında belirttiği en önemli özelliklerinden biri ise ulu-cami-sadirvan5.büyük ibated mertebesi olduğudur. Mekkedeki Mescid-i Haram,Medinedeki Mescid-i Nebevi, Kudüsteki Mescid-i Aksa ve Şamdaki Emeviye Camii’nden sonra Bursa Ulucamii’nin 5.büyük mertebe ibadet merkezi olduğu belirtilmektedir.Bursa şehrinin göbeğinde heykel caddesinin hemen yanında bulunan Ulucamiyi görmemek, gezmemek Bursa ziyaretçisi için manevi açıdan büyük bir eksikliktir.

Ulucamii’nin hemen alt tarafı tarihi Bursa kapalı çarşısıdır.Yine Osmanlı mimarisinin boy gözterdiği,buram buram tarih kokan bir çarşı.Kuyumcusundan, havlucusuna,çeyizcisine,gümüşcüsüne birçok dükkanı barındıran Bursanın kapalı çarşısını turlamak yine Bursa tatilcilerine iyi gelecektir.

OSMANLI MİMARİSİNİN ESERLERİ BURSA HANLAR’ı
kozahan-bursa
Kapalı çarşının hemen ardından Hanlar gelmektedir.Bir tarafta Kozahan,Emirhan diğer tarafta Pirinçhan.Dedikya Bursa tarih dolu,işte o tarih sembollerinden bu hanlar.Kozahan 2.Bayezit tarafından 1490 yılında yapılmış tarihi bir Osmanlı yapısıtır.Ulucamii ve Orhan camii arasında bulunan Kozahan, içerisinde çay bahçelerinin,dükkanların pirinchan-bursabulunduğu,kalabalık Bursa mekanlarındandır.Bir nevi Bursanın ipek çarşısıda denebilir.Pirinçhan ise Sultan 2. Bayezıt tarafından 1508 yılında yaptırılmıştır.Avlusunda büyük bir tarihi çınar barındıran pirinç han,tarihin içerisindeki modern kafeleri,çay bahçeleriyle Bursa’nın kalabalık mekanlarından ve Bursa ziyaretçilerinin görmesi gereken yerlerdendir.Bursa’nın bir diğer hanı
Emir han dır.Emirhan osmanlı hanlarının ilk örneklerinden biri olma özelliğini taşımakla birlikte 1350’li yıllarda Orhan bey tarafından yaptırılmıştır.Emir han Yine avlusundaki tarihi çınarı ve şadırvanıyla görülmeye değer Bursa mekanlarındandır.

Hanlardan çıkıp etrafımızı görebileceğimiz bi alana geçtip kafamızı kaldırdığımızda,biraz da sağ sol yaparsak karşımıza bir yükselti çıkacaktır.O yükselti tophane yokuşu ve yine tarihine sadık kalınarak restore edilmiş ve şehrimize kazandırılmış adeta Bursanın kalesi durumundaki Tophane surları.Biraz tophane yokuşunu çıkalım ve başka bir Bursa tarihine dalalım.

TOPHANE VE BURSA SURLARI
bursa-surlari-tophaneTophane yokuşunu çıkarken Bursa surlaru Tüm heybetiyle bize eşlik etmektedir. 1300 lü yıllarda Roma imparatorluğu tarafından büyük bir kısmı tamamlanan,daha sonra bizanlıların birşeyler kattığı surlar,Bursa ele geçirildikten sonra Orhan Gazi tarafından güçlendirilmiş ve günümüzde yapılan son restorasyon çalışmalarıyla tarihi dokusundan hiçbirşey kaybetmeden bugünkü halini almıştır.Surların hemen yukarısı Tophane semtidir. Bursa şehrini kuşabakışı izlemek isteyenler için en ideal semtlerdendir tophane.Yine tarihi yerinde görmek isteyenler için buruk ve hüzünlü bir tarih cennetidir.Tophane parkı, şehitliği ve Osmanlı devleti kurucularından Osmangazi’nin türbesini barındırmaktadır.Saint Elia kilisesinde gömülü olan Osmangazi’nin 1855 depremiyle birlikte türbesi yıkılınca, 1863’de osmangazi-turbesiiSultan Abdülaziz tarafından Bursa Tophaneye gömülmüş ve türbesi inşa edilmiştir.Tophane parkının hemen göbeğinde de büyük bir saat kulesi karşımızda tophane-saat-kulesidurmaktadır. Tophane yokuşundan çıkıp arka taraftaki merdivenlerden Bursa’nın yine kalabalık mekanlarından Altıparmak semtine merdivenlerden inilebilmektedir.İşte bu merdivenlerden inerken tophane zindanları gözümüze çarpar.Büyük zindanlar,derin mağaralar hayli dehşet vericidir.Bazı noktalardan sonra içine girilmesi kısmen yasaklanmıştır.Hatta bir inanışa görede tophane mağaralarının derinliklerinde bir yer altı şehri bulunmaktadır. Esrarengiz yapıları ve tarih ve kültür dolu havasıyla Bursa tophane muhakkak gezilip görülmelidir.

Tarihi dokularından sıkca bahsettiğimiz Bursa’nın sürekli büyümekte olan bir şehir konumunda olması sosyal anlayışı ve sosyal mekanlarıda epeyce barındırmasına ortam hazırlımakta.İşte Bursa ovasının,sosyal kültürel ve doğal gezi mekanları;

YEŞİL BURSA’nın YEMYEŞİL BOTANİK PARKI
bursa-botanik-parkBursaya oksijen dolu,sağlılı dinlenme ve spor alanları kazandırmak amaçıyla 1998 yılında açılan Soğanlı Botanik Parkı 400 bin metrekarelik alanda kurulmuştur.Botanik parkta bulunan 150 farklı türden 8 bin ağaç,76 farklı türden 100 bin çalı,27 farklı türden 6 bin gül,botanik parkı adeta yeşil Bursanın minyatürü konumana getirmiştir.Farklı kültürlerin bahçelerini de barındıran botanik park,Fransız bahçesi,İngiliz bahçesi,Japon bahçesi gibi değişik kültürde bitkiler de bulundurmaktadır.Zengin bitki örtüsüyle kaplı soğanlı botanik parkı hem bitkiler konusunda araştırma ve inceleme yapmak isteyen hemde,oksijen dolu havasında rahat ve huzurlu bir şekilde dinlenmek isteyen ziyaretçilerini beklemektedir.Ayrıca koşu ve spor parkurlarıylada sağlıklarına sağlık katmak isteyen misafirlerine hizmet vermektedir.Botanik Parka gelip görmek isteyenler için en kolayulaşım,Bursa merkez santral garajdan kalkan Soğanlı minibüsleriyle sağlanmaktadır.

BURSA HAYVANAT BAHÇESİ
bursa-hayvanat-bahcesiBursa hayvanat bahçesi Soğanlı Botanik Parkının hemen yanıbaşında 200 bin metrekarelik alanda 1998 yılında hizmete açılmıştır.Daha önceleri Kültürparkta bulunan hayvanat bahçesinin koşullarının elverişsiz olması bu projeyi doğurmuş ve dünya standartlarında bir Bursa Zoo ortaya çıkmıştır. Bursa hayvanat bahçesi, Ayı, kurt, yırtıcı kuşlar, yaban eşşeği,deve, lama, su kuşları, arslan, leopar, maymun,timsah, deve kuşu, pelikan,koyun, keçi, papağan gibi daha pekçok hayvanı barındırmaktadır.Eski köy evleriyle köy yaşamınıda canlandıran hayvanat bahçesinde, hayvanların herbir bölümü için doğal yaşamlarına çok benzeyen ortamlar oluşturulmuş ve hem hayvanların mutluluğu sağlanmış hemde ziyaretçiler için ilginç ortamlar sunulmuştur.

BÜYÜLEYEN GÜZELLİK “BURSA KUŞ CENNETİ”
Adından da anlaşılacağı gibi tam bir kuş cenneti olan mekan Bursa’nın doğal ayrıcalıklarından biridir. Bursa-Çanakkale yolunda 45.kmde bulunan Bursa Kuş Cennetinde ,keklik,sülün ve tavuskuşları gibi birçok kuş türünün yanısıra bitki örtüsü zenginliğiyle konuklarını büyüleyen bir ortam bulunmaktadır.

KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN MUDANYA SAHİLİ TRİLYE CENNETİ
bursa-mudanya-trilye
Her köşesinden cennet gibi bahsettiğimiz Bursanın pek gün yüzüne çıkmamış ,Mudanyaya bağlı bir kasabası Trilye.Tarih açısından oldukça önemli olan trilye şarabı ve zeytini ile oldukça meşhurdur.Rumlardan kalma kiliseler,ayazmalar bu ufak kasabanın gezilecek ve görülecek yapıtlarını oluşturmaktadır

DOĞANIN VE YEŞİLLİĞİN ADRESİ 20 ASIRLIK MİSİ KÖYÜ

Doğanın düzenin bozulmadığı,yeşilliğin saflığından hiçbirşey kaybetmediği,antik dönemde başlayan bir öykünün 20 asırlık süreci misi köyü. Bursa şehir merkezine sadece 12 kilometre mesafede bulunan,üzümü ve şarabıyla ünlü misi köyü,söğüt ağaçlarıyla,meyve bahçeleriyle,gökyüzünü delercesine uzanan kavaklarıyla,deresi ve kayalıklarıyla tam bir doğa harikası.

OSMANLIDAN KALAN BİR KÖY CUMALIKIZIK
bursa-cumalikizik
Osmanli evlerini,osmanlı mimarisini 7 asırdır koruyan bir köydür cumalıkızık.Uludağ eteklerindeki 5 kızıklı köyden biri olan cumalıkızık mimarisi ve sıcakkanlı insanlarıyla günümüzde dizilere ve filmlere konu olmaktadır.Günümüzde tam manasıyla 700 yıldır yaşayan tek osmanlı köyü olan Cumalıkızık yurtiçindeki tatilciler ve yabancı turistler için uğrak yerlerdendir. Köy Bursa şehir merkezine 13 kilometre mesafede bulunmaktadır.

BURSANIN BİR DİĞER SEMBOLU YEŞİL TÜRBE
bursa-yesil-turbeBursanın yeşil semtinde bulunan ve semte adını veren belkide ülkemizdeki türbelerden en ünlüsü ve en çok merak edilenidir yeşil türbe.Birçok ünlü şairin şiirlerine konu ettiği, birçok yazarın hakkında cümleler kurduğu yeşil türbe sadece Bursa’nın değil Türkiyenin en ilginç ve en muhteşem anıtlarındandır.Yeşil türbenin en önemli özelliği ise osmanlı döneminde camiden daha yüksek bir mertebede konumlandırılmış tek türbe olmasıdır.Ayrıca yeşil türbe hemen hemen bursaının heryerinden görülebilme özelliğine sahiptir.

TERMAL SULAR VE BURSA KAPLICALARI
Tarih kenti dediğimiz Bursa’nın osmanlı hamamlarını,kaplıcalarını,termal ve şifalı sularını unutmak elbbeteki olmaz.Asırlardan beri dünyanın dört bir yanından insanlar şifa bulmak maksadıyla Bursa kaplıcalarını tercih etmektedirler.Yer altından doğal olarak sıcak çıkan ve ısıtma ihtiyacı gerektirmeyen Bursa kaplıcaları birçok misafirinede şifa kaynağı olmuştur.Bursa merkezde çekirge ve bademli bahçeden çıkan kaplıcaların yanısıra, İnegöl ilçesine bağlı oylat kaplıcaları her yıl birçok turistin ilgi odağıdır.

BURSA ARAP ŞÜKRÜ SOKAĞI
Bursanın gece ve eğlence mekanlarının merkezi konumuna gelen arap şükrü sokağı tophane merdivenlerinin hemen arap-sukru-sokagialtında, Altıparmak caddesinin başında bulunmaktadır.Arap şükrü sokağının tarihi bir nevi Bursa tarihinin de başlangıcına dayanmaktadır.Orhan gazi tarafından Bursa’nın fethinden sonra Bursa kalelerinin hemen altına yapılmış olan arap şükrü sokağında musevilirin konaklamasına izin verilmiş,bu sebepten dolayıda yahudi mahallesi olarak günümüze kadar gelmiştir.Günümüzde hala 30 kadar yahudi hanesinin yaşadığı arap şükrü sokağı adını,arap şükrü adında bir esnafın burada mekan açmasıyla,daha sonra bu esnafın oğullarınında birçok mekan açmasıyla almıştır.Sazlı sözlü gece eğlenceleriyle,raki-balık restaurantlarıyla yudum yudum Bursa’nın çekildiği,Bursa gecelerinin sokağıdı,Bursa’nın çiçek pasajıdır Arap Şükrü.

…Mustafa Kemal Paşa Su Uçtu Şelalesi
Saitabat Şelalesi
Ulubat Gölü
Tarihi İznik ilçesi ve İznik Gölü…


Bursayı gezilecek yerleriyle, görülecek mekanlarıyla, tarihi,doğası ve kültürüyle bu kadarla bitirmek mümkün değil elbette ancak, bu kadarıyla Bursa tatilcilerine ve Bursa’da yaşayıp gezmemiş hemşehrilerimize yardımcı olabildiğimizi düşünerek biraz da gerisi süpriz olsun diyoruz ve Bursayı bu sayfada değilde Bursa’da yaşamaya davet ediyoruz…

1 thought on “BURSA'DA TURİZM VE GEZİ

  1. Öncelikle Bursa’yı tanıtan bu güzel yazı için teşekkürler..Ama, bu yazı yazılırken hiç bir şekilde yazım kurallarına uyulmamış. Bursa’yı araştıran binlerce kişi olduğunu ve bu yazıyı okuduklarını düşünerek lütfen yazım kurallarına uygun şekilde düzeltelim.Dikkate alırsanız sevinirim .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir