Bursa'da Ramazan Etkinlikleri Bam Başka

Bursa'dan Haberler - Kampanyalar

11 Ayın Sultanı Ramazan ayına sayılı günler kala şehrimiz Bursa’da da bu mübarek ayı dolu dolu geçirmek, birlik ve beraberlik duygularımızı pekiştirecek aktivitelerle, yardımlaşma duygularımızı ön plana çıkarmak için yapılan çalışmalar belli bir programa oturmaya başladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe, Ramazan ayı boyunca ‘Temaşa-i Ramazan’ programı içerisinde gerçekleştirilecek etkinliklerin ve yapılacak sosyal hizmetlerin konuşulduğu bir basın toplantısı düzenledi.

Merinos Parkı’nda yapılan Temaşa-i Ramazan içerikli basın toplantısında konuşan Altepe, “Ramazan ayı, coşku, heyecan ve bereketin yanında, paylaşma duygularımızı en üst seviyeye çıkarıyor. Bu ayda yardımlaşmalar artıyor, toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerini sergiliyoruz. Bir ay boyunca dirlik, düzen ve huzuru hissediyoruz. Bu geleneksel coşkunun sürekliliğini korumak için yerel yönetimler olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” dedi. Başkan Altepe, Ramazan ayı boyunca Bursada Karagöz ve hacivat oyunlarından, tasavvuf müziğine, animasyon gösterilerinden, tiyatroya, faslı ramazan konserlerinden, saz ekibine, sanatçılara, orta oyunlarına, sema gösterilerine kadar birçok farklı aktivitenin düzenleneceğini belirtti. Vatandaşların 11 Ayın sultanı Mübarek Ramazan ayını huzur ve neşe içinde geçirmeleri için kent merkezinde 20 farklı etkinlik yapılacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, il genelinde toplam 138 etkinliğin Bursalıları beklediğini, etkinliklerde yerel sanatçıların yanı sıra Ahmet Özhan,Zeyd Sato, Erkan Mutlu gibi Bursa-ramazan-ayiünlü isimlerin de Bursalılarla buluşacağını ifade etti.

Bursada Ramazan etkinliklerind
eki konser takvimi ise şu şekjilde;
Bursa Ramazan etkinlikleri ne Bosna Hersek’ten katılacak olan Zeyd Soto 21 Ağustos Cumartesi gecesi saat 22.30’da Merinos Parkı’nda bir konser verecek. Ardından 28 Ağustos Cumartesi gecesi Ünlü sanatçı Ahmet Özhan 22:30 da sahne alacak, Erkan Mutlu ise 4 Eylül Cumartesi saat 22.15’te Merinos Parkı’nda Bursalılarla buluşacak.

Ayrıca Bursa’da her sene geleneksel olarak kurulan iftar çadırı yani aşevi uygulaması bu Ramazan ayında da devam edecek. Bursa Aşevi (Ramazan çadırı) Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki katlı otoparkta kurulacak ve Aşevinden yoksul vatandaşların yanısıra iftar saatinde evine ulaşamayak olan herkes faydalanabilecek. Bursa fevzi çakmak caddesi katlı ototparktakı aşevinde her gün 4 bin kişiye sıcak iftar yemeği dağıtılacak.

Ramazanda Erzak Yardımları Artarak Sürecek

Onbir ayın sultanı Ramazan ayını dolu dolu geçirmek gerektiğine inandığını söyleyen Başkan Recep Altepe, “Etkinliklerimizin Ramazan ayının manevi atmosferine zenginlik katacağını düşünüyoruz. Sosyal sorumluluk bilinciyle yaptığımız çalışmaların bir diğer boyutu da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermektir. Bu doğrultuda da gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi dar gelirlilere erzak yardımlarımız bu yıl da sürecek. 20 bin civarında erzak 7 ilçedeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Dar gelirli vatandaşlarımızın iftar ve sahurlarını kendi evlerinde mutluluk içinde yapmalarını hedefliyoruz. Yine Gönül Dostları Sosyal Yardım Dağıtım Merkezi’nde gönüllü hanımların elde ettikleri gelirlerle sağladıkları yeni elbiseler ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Ramazan boyunca 4 bin kişiye yeni elbise dağıtılması planlanıyor. Ramazan ayı Bursa’da her türlü yardımlaşmanın sergilendiği bir ay olacak.” diye konuştu.

Ramazan da Kardeş Şehirler Bursa’da ağırlanacak

Başkan Altepe, bu yıl bir ilke daha imza atacaklarını belirterek, Bursa’nın kardeş şehirlerinin belirli günlerde ramazan etkinliklerinde ağırlanacağını söyledi. Başta Balkan ülkeleri olmak üzere Anadolu’dan birçok şehrin Bursa ile kardeşlik protokolü imzalamak istediğini ifade eden Başkan Altepe, 19 Ağustos’ta Kütahya ve Ardahan, 22 Ağustos’ta Keles, 24 Ağustos’ta Hatay ve Mardin, 31 Ağustos’ta Bitlis ve Muş ile 1 Eylül’de de Kosova’nın Priştina kentiyle kardeşlik protokolü imzalanacağını vurguladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir