Bursa Teleferik ve Eşsiz Bir Manzara

Bursa'da Gezi ve Eğlence Mekanları

Bursa teleferiği İsviçreli Von Roll şirketi tarafından 1958 senesinde yapımına başlanmış ve 5 yıl sonra 1963 yılında teleferik Türkiye’de bir ilk olarak Bursa Uludağ’da hizmete açılmıştır. Bursa teleferik gerek yolcu taşımacılğıı olsun gerekse Bursa’nın ve Uludağ’ın turizminde olsun, yeri ve önemi çok büyüktür. Toplam 4817 metre uzunluğundaki teleferik hattı Bursa’nın adını teleferikten almış olan teleferik-teferruç semtinden başlayıp Uludağ Sarıalan da son bulmaktadır.

Eşsiz bir Bursa Manzarası
Eğer Bursa’da yaşıyorsanız ve hala teleferiğe binmediyseniz bu benzersiz Bursa şehir manzarasından mahrum kalmışsınız demektir. Bursa’da yaşayıp teleferik ile uludağa çıkmamak büyük bir eksikliktir. Ayrıca şehir dışından turistik veya tatil amaçlı gelen Bursa ziyaretçilerine de tavsiyemiz Bursanın teleferik ayrıcalığını bir denemeledir. Uludağa çıkarken karşınızda Uludağ’ın yemyeşil çamları ile orman manzarası, arkanızda koskoca bir şehir manzarası ve direk geçişlerindeki heyecanlı birkaç saniye ile teleferik Bursa’da yaşamanız gereken bir zevktir.

Bursa Teleferik Hareket Güzergahı
Bursadan Uludağa çıkarken kişisel otomobiliniz yerine teleferiği kullanarak 16 dakikada Uludağa ulaşabilirsiniz. Yıldırım Teferruçtan kalkan teleferik 8 dakikalık bir yolculuğun ardından Kadıyaylaya bursa-teleferik-manzarasigelinir ve 1236 metre yüksekliğe çıkılmıştır. Kadıyayla da hediyelik eşya dükkanları ve sucuk ekmek büfelerinin yanı sıra bolca yeşil alan bulacaksınız.  Kadıyayladan Sarıalan devam etmek için kabin değiştirilir ve oradan hareket eden kabinle yine 8 dakikalık bir yolculuğun ardından Sarıalana ulaşılır ve artık yükseklik 1622 metredir. Sarıalan da ise daha aktif, daha güzel bir ortam sizi beklemektedir. (kişisel Görüş). Et mangal lokantaları, Ormanlık alanlar, parklar, bahçeler, kayalıklar vs…Toplam 16 dakikalık doyumsuz bir yolculuğun ardından Bursa Yıldırım bölgesinden Uludağa ulaşılmıştır. Dönüş güzergahıda yine aynı şekilde olup Sarılandan başlar ve 2 kademeli olarak Bursa’ya kadar devam eder.  Yolculuk sırasında çekeceğiniz fotoğraflarınız ve yaşadığınız heyecan hatıra defterlerinizin en özel sayfalarını süsleycektir.

Teleferik Hareket Saatleri
Teleferiğin hareket saatler yaz seferleri (summer time) ve kış seferleri (winter time) olarak değişiklik göstermektedi. Yaz seferlerinde 07:50 de başlayan hareket 30 dakikalık en geç 40 dakikalık periyotlarla devam eder. teleferikten-gorunumKışın seferlerinde ise teleferik harekete 08:30 da başlar ve yine yarım saat ve en geç 40 dakikalık periyotlar halinde devam etmektedir. Yazın son teleferik seferi 22:00 da kışın ise 20:20 de son bulmaktadır.  Şu unutulmamalıdır ki kabindeki yolcu sayısı 30 kişiye ulaştığında teleferik zamanını beklemeden hareket etmektedir.

2010 Yılı Güncel Teleferik Ücretleri

2010 yılı Bursa teleferik ücretleri aşağıdaki gibidir…
*
Teferrüçten Sarıalana Gidiş Dönüş Bileti Çarşamba ve Cuma günleri halk günü olduğundan 10 TL Diğer Günler 15 TL dir.Sadece gidiş çarşamba ve cuma 5 TL diğer günler ise 7.5 TL olarak ücretlendirilir.
*Teferruçten Kadıyaylaya gidiş dönüş bileti çarşamba ve cuma günleri 5 TL diğer günler 7.5 TL dir. Sadece gidiş çarşamba ve cuma 3 TL diğer günler 6 TL olarak ücretlendirilir.
*Sarıalan Çobankaya arası ise 10 TL dir.
* 07-12 yaş aralığındaki çocuklar için teleferik ücretleri yukarıdaki ücretlerin yarısıdır.
*0 ile 6 yaş aralığındaki çocuklar ise bilete tabii değildirler
*1 Aylık teleferik Paso ücreti 200 TL olup, 15 günlük pasolar ise 100 TL dir. Teleferik için paso alınacaksa en az 15 günlük olmak zoundadır.

Peki Teleferiğe nasıl gidilir?
bursa-teleferik-krokiBursa Yıldırımdan teferruçtan hareket eden teleferiğe ulaşım yine aynı ismi taşıyan dolmuş minibüsleri ile sağlanabilmektedir. Bursa merkez Eski garaj, santral garaj dediğimiz noktadan hareket eden teleferik minibüsleri teleferik hareket noktasının hemen yakınında sizi indireceklerdir. Ayrıca yine buradan ve Heykel diye tabir edilen Atatürk Caddesinden halk otobüsleri ile de teleferiğe ulaşabilirsiniz.

Uludağ başlı başına Bursa’nın gidilmesi, gezilmesi ve görülmesi gereken bir mekanı iken, Uludağa teleferikle çıkmak da yaşanması gereken bir ayrıcalıktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir