Bursa Tarihi Irgandı Köprüsü – Gökdere Bulvarı

Bursa'da Gezi ve Eğlence Mekanları

Biri sanat ve tarih mi dedi? O zaman Irgandı köprüsü sizin yeriniz . Bu yazımızda Bursanın vazgecilmez şirinlikte rakibi olmayan küçük ırgandı çarşı köprüsünü yakından incelemek istedik.

Irgandı Köprüsü 1442 senesinde Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından yaptırılmıştır. 31 edet dükkan 1 adet mescit 2 adette ahır yani günümüz manasıyla 2 adet depodan oluşacak şekilde yaptırılan tarihi köprü 1855 yılına gelindiğinde meydana gelen bir depremde büyük zarara uğramıştır. Bunun üzerine birde Kurtuluş Şavasında bombalanan ırgandı köprüsü Bursanın ırgandı köprüsü efsanesi haline gelmiştir. Tüm bu ziyanlardan sonra orjinalliğini kaybeden ırgandı ağır bir darbe almıştır.

2004 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek turizme kazandırılan ırgandı köprüsü, üzerinde bulunduğu gökdere mevkiine hayli önem kazandırmıştır. Günümüzde restore edilmiş hali ile tarihi ırgandı köprüsü çarşısı, nargile ve kahvehaneleri özellikle gençlerin buluşma noktası haline gelmiştir. Irgandının asıl kıymetini oluşturan unsurlar ise Bursa ya özgü olan Bursa kandilleri ve mumculuk, Bursa bıçağı ve metal işleme sanatılarıdır. Sedefkarlık, çini, nakkaşlık ve minyatür gibi el sanatları sergilenip tarihi ırgandı çarşısında satılmaktadır.

Günümüz Türkiyesinde artık yok denekcek kadar az icra edilen bu sanatların önem kazandığı Irgandı köprüsü bu sayede kendinede büyük bir önem kazandırmıştır.
Haftasonunuzu değerlendirmek, güzel vakit geçirmekse eğer amaç ırgandı bu isteğinizi karşılayacaktır hiç şüpesiz. Bursa Irgandıda neler mi yapılır, öncelikle bir birinden değerli el sanatları incelenir, bire bir sanatkarlarla muhabbet edilir hepsi çok sevecen sıcak insanlardır, kim bilir bu esnada işi ilerletip sizde kendinize bir uğraş bulup en azından hobi olarak bu güzel ve unutulmaya yüz tutmuş sanatlardan birine başlayabilirsiniz.
irgandi-koprusu-nerede-nasil-gidilir
Tarihi ırgandı köprüsünün en güzel yanlarından biride çayınızı kahvenizi yudumlarken dere den gelen su sesi eşliğinde kitabınızı okuyabilir keyifli vakit gecirebilirsiniz.
Eğer ben kitap okurken sıkılıyorum çok istiyorum ama okuyamıyorum diyorsanız emin olun Irgandı başlamak için ideal bir yer. Tarihi ve sanatsal dokusu sizi o kadar etkileyecekki sıkıldığınız kitap okuma eylemi eşsiz bir tat olarak damağınızda kalıcak.

Peki Bursa ırgandı köprüsü nerededir ve nasıl gidilir diye mi merak ediyorsunuz, ırgandı köprüsü gökdere bulvarındadır. Gökdere bulvarına en kolay ulaşım için Bursaray metrolarına binerek gökdere istasyonunda inmelisiniz. Orada kime sorsanız gösterir. Bursaray kullanmayıp kendi aracınız ile mi gideceksiniz o zaman Büyükşehir belediyesinin web sayfasından ırgandı köprüsüne nasıl gidilir ulaşım haritasını ve açık adreslerini inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir